Taurus – part of the best

Dzisiaj będzie o lokomotywie. Tak po laicku, bez szczegółowych technikaliów.

Będzie o lokomotywie Taurus (łac. byk) – najładniejszej (subiektywnie) i najszybszej (obiektywnie – rekord prędkości z 2006 to 357 km/h) z lokomotyw, które jeżdżą po europejskich torach. Oznaczona jest ona symbolem ES 64 U. Lokomotywa ta ciągnęła wiele pociągów, w których miałem przyjemność podróżować stąd mam do niej duży sentyment.

Taurus oczekuje na zatrudnienie we włoskim Brennero/Brenner. Hasło „Part of the best” jest częścią kampanii promocyjnej austriackich kolei ÖBB.

Taurus należy do rodziny lokomotyw elektrycznych EuroSprinter produkowanych przez Siemensa. Pierwsze lokomotywy z tej serii zaczęły powstawać na początku lat 90., seria ES 64 U+ pojawiła się na torach na początku XXI wieku. W zależności od konstrukcji (oznaczenie „2” lub „4” zamiast „+”) są one dostosowane do obsługi dwóch lub czterech systemów zasilania (czyli dokładnie tylu, ile można spotkać w Europie). Ich prędkość maksymalna to 230 km/h, oprócz bicia rekordów oczywiście ;).

Należący do austriacko-węgierskiego przewoźnika Raaberbahn/GySEV Taurus w malowaniu upamiętniającym 200. rocznicę urodzin Franciszka Liszta – Győr, maj 2011 r.

Lokomotywy te można spotkać przede wszystkim w Austrii, tamtejsze koleje – ÖBB – mają na stanie ponad 330 sztuk, są więc one podstawą austriackiego parku taborowego. Zostały one zakupione także przez zarządy kolejowe w Niemczech, Słowenii i na Węgrzech. Również PKP Intercity nabyło 10 takich lokomotyw i od 2009 roku jako „Husarze” ciągną one pociągi tej spółki. Można je spotkać przede wszystkim na trasie z Warszawy do Berlina (dzięki obsłudze różnych systemów zasilania nie ma już konieczności wymiany lokomotyw na granicy) a także na Centralnej Magistrali Kolejowej.

Polski Taurus vel. Husarz. Zdjęcie pochodzi z serwisu Kolejowy Wrocław: www.kw.rail.pl

Z ciekawostek warto dodać, że nazwa Taurus nadana została przez ÖBB tylko lokomotywom eksploatowanym przez tę firmę, ale szybko przyjęła się ona jako nazwa dla całej serii. Część Taurusów (wynika to z ich konstrukcji, szczegółów nie znam) ma również interesujacą właściwość – w momencie rozruchu zaczynają one śpiewać… :)


Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Taurus – part of the best

  1. May I simply just say what a relief to discover somebody
    that genuinely knows what they are discussing online.
    You actually realize how to bring an issue to light and make it important.
    More people must read this and understand this side of your story.
    I was surprised you’re not more popular since you certainly have the gift.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>