Kolej w mieście Wysokie Tatry

Zastanawiam się ile osób pomyślało, że tytuł kolejnego wpisu jest co najmniej… dziwny :)
Już tłumaczę o co chodzi. U podnóża Tatr, po słowackiej stronie gór, leży miasto które nazywa się właśnie Wysokie Tatry. Jest to twór administracyjny powstały z połączenia 15 górskich wiosek i osiedli, które rozrastając się, zaczęły się ze sobą integrować.

Miasto Wysokie Tatry powołane do życia zostało po raz pierwszy w 1947 roku (utworzono je na obszarze pięciu gmin), zlikwidowano je jednak 13 lata później. Do idei miasta pod Tatrami powrócono w 1990 roku kiedy trzy gminy: Starý Smokovec, Štrbské pleso oraz Tatranská Lomnica ponownie zostały połączone w jeden organizm. Nazwa Wysokie Tatry przywrócona została jednak dopiero w 1999 roku, wcześniej miasto funkcjonowało pod nazwą Starý Smokovec – znajduje się tam siedziba władz komunalnych.

Główne trzy centra Wysokich Tatr (wspomniane już Starý Smokovec, Štrbské pleso i Tatranská Lomnica) połączone są swoistą koleją „miejską” – Tatrzańskimi Kolejami Elektrycznymi (Tatranská elektrická železnicaTEŽ). Zapewniają one również sprawną komunikację z pobliskim Popradem, dzięki czemu Wysokie Tatry maja zapewnione szybkie i wygodne połączenia kolejowe z całą Słowacją.

Historią tej wąskotorowej (rozstaw szyn to 1000 mm) kolejki sięga początków XX wieku – pierwsze pociągi zaczęły kursować w 1908 roku. Warto również podkreślić, że od samego początku sieć TEŽ była zelektryfikowana! Pod koniec lat sześćdziesiątych, w ramach przygotowań do mistrzostw świata w narciarstwie w 1970 roku, kolejka przeszła gruntowną modernizację. Na szlakach pojawiły się wówczas nowe pociągi – wzorowane na znanych na całym świecie tramwajach Tatra. Zakończone zostały również przewozy towarowe.


Przesiadka na stacji Starý Smokovec.

Dziś tatrzańska kolejka stanowi komunikacyjny kręgosłup Wysokich Tatr i służy zarówno mieszkańcom, jak i licznym turystom. Pociągi kursują w godzinnym takcie, na stacji Starý Smokovec zapewnione są dogodne skomunikowania we wszystkich kierunkach. Zasłużone Tatry zostały zastąpione przez nowe pociągi wyprodukowane przez konsorcjum z udziałem szwajcarskiej firmy Stadler.

Na stacji Štrbské pleso TEŽ spotyka się z linią kolei zębatej (ozubnicová železnice, zwana popularnie zubačką) prowadzącej do miejscowości Štrba.

Zubačka wybudowana została pod koniec XIX wieku, rozebrano ja w latach czterdziestych XX wieku. W czasach wspomnianych już przygotowań do mistrzostw świata postanowiono kolejkę odbudować, dzięki czemu funkcjonuje ona do dziś. Dlugość tej linii kolejowej wynosi niecałe 5 kilometrów, różnica wysokości między stacjami Štrba a Štrbské pleso to 444 metry, czas przejazdu to 15 minut.

Wagoniki zubački wspinają się w kierunku stacji Štrbské pleso.

Bardzo interesująca jest dolna stacja kolejki, Štrba. Pociągi kolei zębatej odjeżdżają z zadaszonej hali peronowej, sam dworzec jest bardzo zadbany i pełen różnego rodzaju ciekawostek mogących zainteresować nie tylko miłośników kolei ale i zwykłych podróżnych. Na ścianach głównej hali powywieszane są plakaty z zdjęciami pociągów, lokomotyw, starymi rozkładami jazdy; gabloty pełne są różnorakich przedmiotów związanych z koleją.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej, Podróże i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>