Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Cisówce – 08.01.2012 r.

W pierwszy weekend stycznia odbył się kolejny, XX już, finał Wielkiej Orkiestry Świąteczny Pomocy. Z tej okazji Przewozy Regionalne uruchomiły kilka pociągów specjalnych, które ruszyły na szlaki kolejowe, gdzie ruch pasażerski niestety już zamarł. Ja za namową kolegi wybrałem się w podróż do podlaskiej Cisówki.

Cisówka to ostatni przystanek na linii biegnącej z Siedlec do granicy z Białorusią. Pociągi pasażerskie przestały kursować między Hajnówką a Cisówką w czerwcu 2000 roku. Atrakcją tego szlaku jest odcinek jaki pokonuje pociąg między Siemianówką (wcześniejsza stacja) a Cisówką. Tory ułożone są na grobli przecinającej w poprzek Zalewu Siemianówka – sztucznego zbiornika wodnego powstałego w wyniku spiętrzenia wód Narwi.

Ciekawostką jest to, że pomiędzy Siemianówka a Cisówką jeździły pierwsze w Polsce pociągi typu push-pull. W związku z tym, że Cisówka jest tylko przystankiem nie ma tam możliwości prowadzenia manewrów. Pociągi do Siemianówki wracały więc na „wstecznym”, wagony były pchane przez lokomotywę.

Pomimo braku ruchu pasażerskiego szlak ten nadal na szczęście tętni życiem, znajduje się na nim przejście graniczne z białoruskim miasteczkiem Świsłocz. Dzięki temu, że jeden z torów ma szeroki rozstaw szyn można zobaczyć tam nietypowy tabor. W czasie wyjazdu miałem okazję zrobić zdjęcie białoruskiej lokomotywie 2M62, zwanej potocznie Gagarem.

Na imprezy dla miłośników kolei przyjeżdża zawsze bardzo dużo osób chcących uwiecznić na fotografiach tabor czy elementy infrastruktury. Ja z kolei, jak to z socjologami bywa, lubię popatrzeć na to z boku…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej, Podróże i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>