Z Budapesztu do Wenecji

Naszą podróż rozpoczynamy na jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie, na budapesztańskim dworcu wschodnim, bardziej znanym jako Budapest Keleti pályaudvar.

Budapeszt Keleti jest przykładem dworca czołowego (tzn. wszystkie jego tory są ślepe), na którym pociągi zazwyczaj kończą lub zaczynają bieg – konieczność zmiany kierunku jazdy i podczepienia nowej lokomotywy z drugiej strony składu, wiąże się zazwyczaj z ok. 20 minutowym oczekiwaniem, co dzisiaj jest dużą stratą czasu.

Dworzec ten został wybudowany w latach 1881-84 w stylu eklektycznym, łączącym elementy wcześniejszych stylów architektonicznych. Jego znakiem rozpoznawczy jest ogromna hala peronowa, jej długość to 188 metrów, szerokość 44 metry a wysokość to 31,5 metra. Jej ogromne rozmiary sprawiają, że pociągi, które w jej wnętrzu oczekują na odjazd przypominają dziecięcą kolejkę.

Noc na dworcu Keleti, z prawej strony gotowy do odjazdu pociąg Dacia z Wiednia do Bukaresztu, z lewej skład, który rano odjedzie jako EC Rákoczi odjedzie do Koszyc

Budapeszt Keleti to największy pod względem ilości odprawianych pasażerów dworzec na Węgrzech. To też jeden z najważniejszych w Europie Środkowej punktów przesiadkowych dla podróżujących koleją, odjeżdżają stad pociągi m.in. do Frankfurtu nad Menem, Zurychu, Baru, Bukaresztu czy Moskwy. A w nieodległej przeszłości jadąc z Paryża do Istambułu wystarczyło przesiąść się tylko raz, właśnie na dworcu Keleti.

Tablica odjazdów – zdjęcie z 2007 roku

Jednym z legendarnych pociągów, który odjeżdżał z tego dworca, był EuroNight Venezia, który jadąc przez Chorwację i Słowenię łączył stolicę Węgier z Wenecją. Po raz ostatni wyruszył on w trasę w piątek, 9 grudnia 2011. Tego dnia zamknięty został pewien rozdział w historii dworca Keleti – było to ostatnie bezpośrednie połączenie Węgier z Włochami. Przez ostatnie 4 lata swojego kursowania był to także jedyny pociąg, który wyjeżdżał z terenu Unii Europejskiej po to, aby po niecałych trzech godzinach ponownie do niej wjechać (chodzi tu o chorwacki odcinek między węgierskim Gyekenes a słoweńską Dobovą). Do 2007 istniało jeszcze drugie, dzienne połączenie Budapesztu i Wenecji – IC Carlo Goldoni.

Gdybyśmy jednak mieli okazje wybrać się pociągiem z Budapesztu do Wenecji to nasza podróż zakończyła by się na stacji Venezia Santa Lucia, położonej w historycznym centrum Wenecji. Przedtem jednak nasz pociąg jechałbym wzdłuż słynnego Mostu Wolności – Ponte della Libertà – łączącego Wenecję ze stałym lądem.

Nazwa głównego dworca Wenecji pochodzi od kościoła i klasztoru św. Łucji, który został zburzony aby zrobić miejsce na budowę stacji kolejowej wraz z całą potrzebną infrastrukturą. Pierwszy pociąg dotarł tam w 1861 roku. Obecny budynek dworca to modernistyczna budowla pochodząca z lat 1936-43, ostatnie prace zakończyły się jednak dopiero w 1952. Dworzec, oczywiście czołowy, to podłużna, niewysoka konstrukcja, dzięki czemu znakomicie komponuje się z otaczającymi go historycznymi budynkami.

Venezia Santa Lucia, na pierwszym planie vaporetto

Na dworcu Santa Lucia swój bieg kończy i rozpoczyna słynny Venice Simplon Orient Express, luksusowy pociąg łączący Londyn i Wenecję.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:


Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Z Budapesztu do Wenecji

  1. misza pisze:

    Pociągi nie jeżdżą przez ‚Ponte della Libertà ‚ To jest most drogowy. Most kolejowy jest obok drogowego, lecz ma inną nazwę. (Lub nie ma wcale)

  2. Charlesephed pisze:

    hOur company offers herb-based weight loss products. Visit our health contributing website in case you want to improve your health. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health site in case you want to look better. Our company offers safe healthcare products. Visit our health contributing website in case you want to strengthen your health. Our company provides supreme quality weight loss products. Look at our health contributing website in case you want to feel healthier. Our company provides health and related products. Look at our health contributing portal in case you want to look better. Our company offers health products. Visit our health contributing website in case you want to strengthen your health.
    Our company provides health and related products. Visit our health contributing website in case you want to look better. Our company offers a wide variety of health and related products. Visit our health contributing portal in case you want to strengthen your health. Our company offers a wide variety of non prescription products. Take a look at our health website in case you want to look better with a help of health products. Our company offers a wide variety of non prescription products. Visit our health site in case you want to look better. Our company offers health products. Take a look at our health contributing site in case you want to look better.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>