Gdzieś między Słowacją a Węgrami…

W ubiegłą niedzielę wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Jak każdego roku są takie trasy, na których pociągów (pasażerskich) już nie zobaczymy. Jedną z nich jest linia kolejowa między słowackim miastem Fiľakovo a węgierskim Somoskőújfalu.

Ruch pasażerski na tej trasie zakończył się trochę wcześniej niż 11 grudnia. Ostatni pociąg granicę węgiersko – słowacką przekroczył w sobotę 30 kwietnia 2011 roku. Tego dnia do historii przeszedł mały ruch graniczny między Słowacją a Węgrami, z 10 pasażerskich przejść kolejowych czynnych pozostało raptem 2, obsługują one wyłącznie ruch dalekobieżny. Likwidacja ruchu przygranicznego z Węgrami to część programu naprawczego słowackich kolei – ZSSK, który zaczął być wdrażany w tym roku. Pociągi zostały zlikwidowane ponieważ jeździła nimi zbyt mało liczba pasażerów.

Pożegnalny pociąg

Linia ta została uruchomiona w 1871 roku, przebiegała wówczas przez miasta i wsie węgierskiej części CK Monarchii. Był to szlak łączący Budapeszt ze Zwoleniem i Bańska Bystrzycą. Linią międzynarodową stała się w roku 1918 wraz z powstaniem Czechosłowacji. W wyniku postanowień Traktatu z Trianon prawie 1/3 Węgrów mieszkająca w dotychczasowych państwie Habsburgów znalazła się poza granicami nowych, niepodległych Węgier. Cała południowa część Słowacji była zamieszkana w większości właśnie przez Węgrów. Utrzymywanie połączeń kolejowych miało więc jak największy sens. Do dziś Fiľakovo jest miastem, gdzie Słowacy nadal stanowią mniejszość.

Przez lata ruch przez to przejście graniczne był raz mniejszy, raz większy. Jeszcze w rozkładzie jazdy 2000/2001 granicę przekraczał tam międzynarodowy pociąg pośpieszny Bem relacji Szczecin – Budapeszt – Szczecin.

30 kwietnia 2011 przejechały tamtędy ostatnie pociągi pasażerskie. Najprawdopodobniej przez długie lata nie będzie szansy na reaktywację tego połączenia, jeżeli w ogóle taka kiedykolwiek się jeszcze pojawi. Tym samym kolejny fragment Europy Środkowej stracił trochę ze swojego niepowtarzalnego uroku. Zniknięcie motoraka z żelaznego szlaku wijącego się wśród gór i lasów na słowacko-węgierskim pograniczu jest w pewnym sensie symboliczne. Znika powoli świat, który był nam znany…

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>