Palmyra – w sercu Pustyni Syryjskiej

Syria jest dzisiaj niespokojnym państwem. Wciąż jest jednak przepięknym krajem, pełnym interesujących zabytków z różnych okresów historycznych. Jednym z takich miejsc jest Palmyra. Tam nawet najbardziej wybredni miłośnicy starożytności będą zaskoczeni ilością zabytków i tym, w jakim dobrym stanie dotrwały one do naszych czasów.

Palmyra – Miasto Palm – to oaza na Pustyni Syryjskiej (klik na mapę). Ruiny miasta, które możemy współcześnie podziwiać pochodzą przede wszystkim z II wieku naszej ery. Jednak miejsce to było zasiedlone wcześniej, o czym się później.

W czasach starożytnych Palmyra była ważnym punktem na mapie Imperium Rzymskiego. Jej położenie przy szlakach handlowych zapewniało szybki rozwój i dobrobyt. Rzymianie, świadomi roli jakie Palmyra pełniła w kontaktach ze Wschodu z Zachodem, nadawali miastu liczne przywileje chcąc zapewnić sobie w ten sposób przychylność jego mieszkańców. Władze miasta mogły m.in. same nakładać i zbierać podatki.

Dzieje Palmyry związane są także z pewną silną kobietą. Królowa Zenobia przejęła władzę w drugiej połowie III wieku. Historycy podejrzewają, że walnie przyczyniła się do śmierci swojego męża. Dzięki temu miała, jako regentka, w Palmyrze pełnię władzy. Okres jej panowania to szczyt potęgi Palmyry, w pewnym momencie Zenobia kontrolowała Syrię, Palestynę i część Egiptu. Niestety (dla Zenobii i dla miasta) czas chwały skończył się dość szybko, cesarskie legiony odzyskały kontrolę nad zbuntowaną prowincją.

Tetrapylon – jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Palmyrze

Upadek królowej Zenobii to początek upadku miasta. Palmyra szybko popada w zapomnienie (przynajmniej dla Europejczyków), ponownie odkryta zostaje dopiero w XVII wieku przez wędrownych kupców. Jednak dopiero w wieku XX życie ponownie powróciło do miasta: nowa osada obok ruin, coraz większa liczba turystów, archeolodzy… itd. Itp.

Oprócz pozostałości z czasów rzymskich w Palmyrze można zobaczyć jeszcze dwie, a właściwie trzy, interesujące miejsca.


Nad miastem (starożytnym i współczesnym) góruje zbudowany w wieku XVII zamek, Qala’at Ibn Maan. Choć architektonicznie nie wyróżnia się on niczym szczególnym to roztacza się z niego przepiękny widok na miasto i okolicę. Szczególnie wart odwiedzania jest przed wschodem i zachodem Słońca.


Kolejnym miejscem jest Dolina Grobowców. Pochodzą one najprawdopodobniej z początków naszej ery. Poszczególne budowle mają różne kształty, najczęściej są to wieże, choć zdarzają nawet grobowce podziemne. Większość z nich jest również bogato zdobiona.

A co jest trzecią atrakcją Palmyry? Dla mnie to pustynia, na której to położone jest to miasto. Ogromna, nieprzyjazna człowiekowi przestrzeń, która zarówno odpycha, ale też w jakiś metafizyczny sposób przyciąga i inspiruje do dalszej drogi…

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Palmyra – w sercu Pustyni Syryjskiej

  1. GordaanFany pisze:

    Zbliżają się prezydenckie. Kraj potrzebuje zmiany systemu a nie zmiany twarzy. W Polsce od 25 lat pasożytuje przeklęty układ okrągłego stołu, który nie pozwala na szybki rozwój. Partyjniactwo rozsiadło się na Wiejskiej i udaje demokrację. Jednomandatowe okręgi, ordynacja większościowa, system referendalny pozwolą skutecznie oderwać od koryt tych, którzy szkodzą nam od ćwierćwiecza. Przede wszystkim trzeba wyjść z domu i zagłosować. 60% uprawnionych tego nie robi. Idźcie i głosujcie na wszytko tylko nie POPIS. Potrzebny jest nam prezydent nie uwikłany w zadne układy. Wklejajcie to na swoim Facebooku, w komentarzach, gdziekolwiek się da. Wykorzystajmy potęgę internetu i rozpocznijmy w maju wielkie zmiany a na jesieni je dokończymy i pogonimy ten antypolski rząd. Jeżeli nie chce ci się iść na wybory wykonaj chociaż te kilka kliknięć myszką i wklej ten tekst gdzieś w internecie. Pamiętajcie motto wyborów 2015 – Wszystko tylko nie POPIS !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>