Zidani Most

Zidani Most (dosłownie: Kamienny Most) należy do jednych z najbardziej interesujących, ale nieodkrytych miejsc w Słowenii. Jest to mała, licząca około 300 mieszkańców, osada.

Zidani Most położony jest w miejscu, gdzie wody rzeki Savinji wpadają do Savy. Kończy się też tutaj przepiękny przełom tej ostatniej. Sava płynie między miejscowością Zagorje a Zidanim Mostem w wąwozie pomiędzy dwoma pasmami wzgórz, z których najwyższe, Kum, ma wysokości 1220 m n. p. m.

Doliny, w których płyną obydwie rzeki zostały wykorzystane w XIX wieku przez budowniczych kolei. Dzisiaj są to jeden z najważniejszych szlaków kolejowych w Słowenii.

Zidani Most ze względu na swoje strategiczne położenie był „od zawsze” węzłem transportowym. Na początku wodnym, a potem kolejowym i drogowym. Dzisiaj znajdują się tam aż trzy mosty przerzucone przez wody Savinji (która jest zdecydowanie węższa od sąsiadującej Savy).

Najstarszym z nich jest pochodzący z 1826 roku most drogowy. Z tego samego okresu pochodzi również stojąca obok figura św. Jana Nepomucena, opiekuna mostów.

Jednak to co nadaje temu miejscu niepowtarzalny charakter to kolej. W Zidanim Moście łączą się ze sobą dwa szlaki. Pierwszy - die Südbahngesellschaft – prowadząca z Wiednia do przez Ljubljanę do Triestu (czyli do dawnego głównego portu Austro-Węgier) z linią, która wzdłuż rzeki Savy biegnie do Zagrzebia i Belgradu, i potem dalej, na południe Europy.

Starszy most kolejowy, w wodzie odbija się most drogowy

Linia łącząca Wiedeń z Morzem Adriatyckim powstała jako pierwsza, pracę budowlane w Zidanim Moście zakończono w 1849 roku. Z tamtego czasu pochodzi również majestatyczny budynek dworca kolejowego, który udało się „wcisnąć” między wzgórze a brzeg Savy. Budowa szlaku w kierunku Zagrzebia trwała w latach 1862-1866. Od tego momentu Zidani Most jest jednym jednym z najważniejszych i najruchliwszych węzłów kolejowych nie tylko w Słowenii, ale także w tej część Europy. Dzisiaj można dotrzeć tam bezpośrednim pociągiem m.in. z Wiednia, Budapesztu, Belgradu, Wenecji, Zürychu czy Frankfurtu nad Menem.

Zidani Most późną jesienią

To co zostało zaprojektowane i wybudowane w połowie XIX wieku przetrwało i jest z powodzeniem wykorzystywane do dzisiaj. Podziwiając Zidani Most czy to z pociągu, czy to w czasie spaceru, nie można odmówić projektantom i budowniczym umiejętności, które pozwoliły na wykorzystanie komunikacyjnych możliwości jakie daje miejsce, gdzie spotykają się dwie rzek nie niszcząc jednocześnie nic z jego naturalnego charakteru.

Niesamowity charakter Zidaniego Mostu tworzy przede wszystkim kontrast między technologią, której przedstawicielką jest kolej (zatrzymuje się tam słoweńskie Pendolino – Klik) a naturą. Wysiadając w Zidanim Moście z pociągu nie tylko kończymy podróż ale od razu przenosimy się od razu w pełne spokoju i dostojności miejsce.

Po lewej słoweński Siemens Desiro oznaczony jako seria SŽ 312, z prawej strony mija go jedna z trzech jednostek serii SŽ 310 jako InterCity Slovenija z Maribora do Ljubljany

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej, Podróże i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zidani Most

  1. JZ pisze:

    Śliczne!
    Już wiem dokąd wybiorę się w najbliższą wycieczkę na FIPie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>