Hrastovlje – taniec śmierci na końcu świata

Czy świat może mieć koniec? Jak on wygląda? Na te pytania nie znam odpowiedzi. Byłem jednak w miejscu, które z powodzeniem może przypominać ów koniec świata.

Na słoweńskim Krasie – pisane wielką literą, gdyż był to pierwszy naukowo opisany krajobraz krasowy na świecie – znajduje się malutka osada – Hrastovlje (Klik na mapę). Wydawać się może, że w takim miejscu nie może być nic ciekawego. Ale to mylne wyobrażenie. Bardzo mylne.

W Hrastovlju jest kościół.
Hrastovlje

Mała romańska świątynia pod wezwaniem św. Trójcy pochodząca z XII wieku. Położona na wzniesieniu, wybudowana z kamienia, otoczona murem. W czasach najazdów tureckich służyła jako miejsce ostatnie obrony mieszkańców okolicy.
Hrastovlje2

Kościół z zewnątrz wygląda interesująco, ale wciąż nie zachwyca. To co zapiera dech w piersiach to jego wnętrze. Ściany świątyni są bowiem całkowicie pokryte freskami pochodzącymi z końca XV wieku. Jest to Biblia pauperumBiblia dla ubogich. Freski przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Dzięki nim niepiśmienni chłopi mieli możliwość lepszego zrozumienia Pisma Świętego.

Prawdziwym arcydziełem jest znajdujące się na jednej ze ścian malowidło przedstawiające taniec śmierci – danse macabre. Ma on pokazywać równość wszystkich ludzi wobec nieuchronnego. Wszystkich, biednych i bogatych, kobiety i mężczyzn, czeka śmierć.

Hrastovlje3
Zdjęcie pochodzi z Wikipedii. Kliknij aby powiększyć.

Taniec śmierci w Hrastovlju przedstawia 11 szkieletów (uosobienie śmierci) prowadzących taką samą liczbę ludzi różnego wieku i różnych stanów, dwunasty szkielet przytrzymuje wieko trumny.

Wśród prowadzonych na ostatniej drodze ludzi widzimy (od lewej): dziecko, kalekę, młodzieńca, lichwiarza (który próbuje przekupić śmierć), kupca, mnicha, biskupa, kardynała, królową, króla oraz papieża.

Niestety wewnątrz świątyni nie można robić zdjęć. Na szczęście na YouTube udało mi się znaleźć film pokazujący wnętrze kościoła:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>