Nowy rozkład jazdy w Słowenii

Słowenia nie jest jakoś specjalnie popularnym celem podróży, a już tym bardziej miejscem, gdzie jedzie się pociągiem (o tzw. mikolskim kółeczkowaniu nie wspominając). Ale można jednak kogoś zainteresują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, który przyniesie, po latach cięć i zmian na gorsze, trochę nowości i pozytywnych zmian w ofercie.

Granicy z Włochami
Zwiększy się liczba pociągów osobowych łączących stację Sežana z włoską Villa Opicina, z 2 do 5. Co prawda chwilowo będzie to połączenie realizowane autobusem, ale i tak cieszy. Pomimo członkostwa w UE i Schengen te dwa kraje są ze sobą bardzo słabo skomunikowane (wliczając także połączenia autobusowe), jeszcze latem 2007 roku z Ljubljany do Wenecji można było dojechać 3 pociągami, ale już wiosną 2008 roku w rozkładzie pozostał tylko jeden pociąg, EN Venezia, który przez słoweńską stolicą przejeżdżał w środku nocy. To połączenia zostało zlikwidowane w grudniu 2011 roku.
OLYMPUS DIGITAL CAMERASłoweński skład Pendolino jako EC Cassanova na stacji Villa Opicina, wrzesień 2007 roku

Przez dwa lata Słowenii i Włoch nie łączyło żadne połączenie pasażerskie, w grudniu 2013 dwa pociągi dotychczas kończące bieg na stacji Sežana zostały przedłużone do Villa Opicina skąd komunikacją miejską można dostać się do centrum Triestu. A dalej do Wenecji i reszty Włoch.

Granica z Chorwacją
Choć Chorwacja i Słowenia były kiedyś częścią jednego państwa, Jugosławii, to od czasu ogłoszenia przez oba kraje niepodległości w 1991 roku liczba połączeń kolejowych systematycznie spadała, najgorzej było w 2013 roku kiedy z 8 ośmiu kolejowych przejść granicznych czynnych było tylko 4, w tym 2 wyłącznie z ruchem dalekobieżnym (Dobova i Ilirska Bistrica) i jedno z sezonowym (Rakitovec). Dla lepszego zrozumienia – mapa sieci kolejowej w Słowenii.
IMG_9424Pociąg Kolei Chorwackich HŽ ze słoweńskiej stacji Metlika do chorwackiego Karlovaca mija bez zatrzymania przystanek Rosalnice. Jest to jedyna linia, na której bez przerwy kursują lokalne pociągi.

Rozkład na rok 2015 przynosi pozytywne zmiany, pociągi przekroczą granicę aż w 3 nowych miejscach:
Ormož – Čakovec – pociągi między tymi miastami przestały kursować w grudniu 2008 roku, teraz wracają 3 pary.
IMG_1786Słoweńska stacja Ormož (przed modernizacją).

Rogatec – Đurmanec – po wielu latach pociągi przekroczą granicę na Posotlju, 2 pary pociągów, więcej o tej linii we wpisie Kolej w dolinie Sotli.
IMG_3769Sveti Rok ob Sotli, ostatnia stacja po słoweńskiej stronie, od teraz dwa pociągu pojadą dalej i skończą bieg na chorwackiej stacji Đurmanec.

Lendava – Čakovec – Lendava to miasto położone na wschodnim skraju Słowenii, odcięte od sieci kolejowej tego kraju, jedyna linia prowadzi do chorwackiego miasta Čakovec. Ruch pasażerski wstrzymany została dawno temu, teraz w każdą sobotę pojadą tam dwie pary pociągów. Wygląda to trochę na alibi-zug, ale mimo wszystko cieszy.
IMG_1793Stacja Čakovec.

Dodatkowo po dwóch latach przerwy powróci na tory nocny pociąg między Ljubljaną, Zagrzebem a Belgradem. Dotychczas dwa pierwsze miasta z byłą jugosłowiańską stolicą łączyła aż jedna para pociągów. Lepiej jest między Ljubljana a Zagrzebiem, utrzymane zostanie 5 par, 2 pociągi nadal będą łączyć stolicę Słowenii i Rijekę, a latem ponownie na torach pojawi się pociąg z Ljubljany do chorwackiego miasta Pula na Półwyspie Istria.
IMG_0734Serbski wagon sypialny i kuszetka na stacji Ljubljana, grudzień 2007 roku. Ten widok szczęśliwie powróci.

Granica z Węgrami
Po zakończeniu remontów na wschodzie Słowenii na dawną trasę powraca pociąg InterCity Citadella, połączy on Ljubljanę i Budapeszt, w rozkładzie jazdy 2012/13 nie kursował w ogóle, a w roku 2014 kończył bieg w Mariborze, drugim co do wielkości mieście Słowenii. W wakacje ponownie pojawi się nocne połączenie (dwa razy w tygodniu) łączące Budapeszt i Koper, największe miasto na słoweńskim wybrzeżu. Obydwa pociągi przekraczają granicę w miejscowości Hodoš. Utrzymany zostanie również ruch lokalny, z którego korzysta głównie mieszkająca w tej części Słowenii mniejszość węgierska, 3 razy dziennie motoraki połączą wspomniany Hodoš i węgierski Zalaegerszeg.
Hodos

Granica z Austrią
Brak większych zmian, 5 par pociągów międzynarodowych połączy Ljubljanę i Jesenice z Villach (w tym trzy jadące dalej do Frankfurtu, Zürichu i Monachium), 2 pary do Grazu i Wiednia (jedna z Ljubljany, jedna z Zagrzebia, obie przez Maribor), 2 lokalne pociągi pojadą z Mariboru do Bleiburga a 8 połączy Maribor z Spielfeld-Straß, pierwszą stacją w Austrii.
IMG_1293Słoweńska lokomotywa w austriackiej stacji Spielfeld-Straß

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nowy rozkład jazdy w Słowenii

  1. JZ pisze:

    Ciekawostka na skalę europejską. Przywracają połączenia międzynarodowe ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>