Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber należy do tych miejsc, które choć mają przeciętnemu podróżnikowi sporo do zaoferowania, nie funkcjonują w powszechnej świadomości.

Rothenburg jest miasteczkiem położonym na granicy Bawarii i Badenii. Stare, średniowieczne miasta znajduje się na wzgórzu wznoszącym się ponad dolinę rzeki Tauber. Współcześnie można tam dotrzeć lokalnym pociągiem z miejscowości Steinach (pociągi kursują w takcie godzinnym).

Strategiczne położenie na granicy dwóch niemieckich krain było jednym z powodów, który przez wieki wpływał na rozwój miasta. Pierwsze wzmianki o Rothenburgu pochodzą z II połowy X wieku. Początki obecnego miasta sięgają 1142 roku kiedy to rozpoczęła się budowa zamku, następnie wokół niego zaczęła powstać osada.

Ważna cezurą w dziejach miastach jest rok 1274. Rotheburg uzyskał wówczas status Wolnego Miasta Cesarskiego. Rozpoczął się okres rozwoju i prosperity. Organizowane były aż trzy jarmarki rocznie. Na początku XV wieku mieszkało w Rotheburgu około 6 000 tysięcy mieszkańców. Było to jedno z największych miast Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Rothenburg_herb

Herb Wolnego Miasta Cesarskiego Rothenburg

Niestety wraz z rozwojem reformacji, wojnami religijnymi i przemianami społeczno-gospodarczymi w państwach niemieckich rozpoczął się powolny upadek miasta. W czasie wojny trzydziestoletniej Rothenburg kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. W tym czasie miasto nawiedziła również epidemia czarnej śmierci.

W roku 1802 zakończyła się historia niezależnego Wolnego Miasta Cesarskiego. Rotheburg włączony został do Królestwa Bawarii. Pod koniec XIX zaczęto doceniać krajobrazowe walory miasta, pierwsi turyści zaczęli przybywać podziwiać jego zabytki. Rozpoczęły się prace konserwatorskie mające na celu zachowanie średniowiecznej zabudowy.

Koniec II wojny światowej przyniósł w wyników alianckich nalotów zniszczenie około 40% budynków. Szczęśliwie miasto zostało odbudowane z wielką dbałością o detale, tak by dziś można było tam poczuć atmosferę minionych wieków. Rothenburg powstał z gruzów dzięki wsparciu darczyńców z całego świata – pamiątkowe cegiełki można dziś oglądać w ciągu murów obronnych.

Większość turystów zwiedzanie miasta rozpoczyna od strony Rödertor aby wejść do ścisłego centrum przez bramę Röderbogen, która wraz z wieżą Markusa tworzą jeden z symboli miasta. Obydwie budowle pochodzą z XIII wieku.
Markus

W Rothenburgu znajduje się miejsce, które uznawane jest za jedno z najbardziej uroczych średniowiecznych atrakcji w Niemczech. Jest to Plönlein czyli Mały Plac. Biegnąca z głównego placu (Markt) ulica Schmiedgasse rozwidla się tutaj. Jej lewa odnoga prowadzi w kierunku bramy Siebersturm, prawa zaś przez Kobolzeller Toll nad rzekę Tauber i dalej na przedmieścia.
1

Plönlein widziane z głównego placu miasta

2
Plönlein

W mieście znajduje się wiele kościołów, największy z nich to XV wieczny kościół św. Jakuba. Na uwagę zasługuję także położony w ciągu murów miejskich obronny kościół św. Wolfganga.
1

Fragment kościoła św. Jakuba

2
Fragment kościoła św. Wolfganga

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>