Gdzieś między Southampton a Görlitz – podróżnicze podsumowanie 2013 roku

Jak w tytule, jeżeli chodzi o podróże to było ich sporo, rozpoczęły się w angielskim Southampton a zakończyło w niemieckim Görlitz. W tak zwanym międzyczasie odwiedziłem 11 krajów na dwóch kontynentach, z czego aż 6, Nigeria, Ghana, Uganda, Kenia, Benin i Holandia, po raz pierwszy. Podróż do Nigerii oznaczała również, że moja stopa po raz pierwszy stanęła w Afryce. Zmieniłem także miejsce zamieszkania na nigeryjskie Lagos.

Jeżeli chodzi o pociągi to udało mi się przejechać 32 318 km, co biorąc pod uwagę fakt, że większość roku spędziłem w krajach, gdzie kolej pasażerska nie funkcjonuje (tudzież funkcjonuje szczątkowo), jest niezłym wynikiem.

wykres1

Jeżeli chodził o podział na kraje do kolejny rok z rzędu wygrywają Niemcy z udziałem 42,57 % czyli 13759 km uzbieranych dzięki wakacyjnemu biletowi Deutschland Pass, dalej Polska, 33,48%, (10819 km). Na trzecim miejscu Czechy, 18,55% czyli 5996 km, które zawdzięczam głównie ofercie Jízdenka na léto.

wykres2

Patrząc na podział polskich kilometrów pomiędzy przewoźników widać (poza dominacją PKP Intercity) relatywnie duży udział przewoźników utworzonych przez marszałków województw, w 2013 roku już co dziesiąty polski kilometr zawdzięczam tymże kolejom.

koleje2013

Powyżej spis wszystkich stacji z których skorzystałem w 2013 roku. Ze stacji polskich największą cieszyły się: Warszawa Centralna (27 razy), Tczew i Warszawa Służewiec (po 15). Za granicą najczęściej byłem na stacjach: Frankfurt am Main Hbf, Praha hl.n. (obie po 20) oraz Pardubice hl.n. (13).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej, Podróże i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>