Nigeria – Abeokuta

Przeglądając przewodniki po Nigerii natrafiłem na miasto Abeokuta, stolicę stanu Ogun. Położone około 80 kilometrów na północ od Lagos idealnie nadawało się na weekendową wycieczkę.

Główną atrakcją miasta jest wznosząca się nad nim skała (a w zasadzie ich kompleks). Od niej też pochodzi jego nazwa – Abeokuta w języku Yoruba (lud zamieszkujący południowo-wschodnią Nigerię) znaczy „pod skałami”. Skała była i jest nadal (choć mniej formalnie) obiektem kultu religijnego okolicznej ludności. Podobno również pod nią schronili się (i dzięki temu przetrwali) mieszkańcy miasta w czasie wojen z Brytyjczykami w końcu XIX wieku. Mi osobiście wydaje się to dosyć naciągane, ale trzeba przyznać, że skała jest dość niedostępna i na pewno jest w tym podaniu jakiś element prawdy.

IMG_3078

Dzisiaj skała jest częścią kompleksu turystecznego z płatnym wstępem. Schody i windy (miałem wrażenie, że wczasie mojego pobytu nie działały) pozwalają na wygodne dotarcie na sam wierzchołek (wysokość ok. 180 m.n.p.m.), skąd roztacza się interesujący widok na miasto i okolicę. Zakup biletu wstępu nie był jednak moim jedynym wydatkiem. Dość szybko pojawił się przy mnie przewodnik i chłopak, który zabrał się za robienie zdjęć. Koszt tych dwóch, niezamówionych usług wyniósł odpowiednio 1000 NRN i 200 NRN. Przewodnik mówił ciekawie, zdjęcia również wyszły całkiem niezłe więc nie mam powodów do narzekań.

IMG_3119

Centrum Abeokuty zabudowane jest interesującymi domami nadającymi miastu przyjemny klimat. Niestety większość jest w nienajlepszym stanie technicznymi. Poza skałą w mieście zwraca uwagę katedra, podobno pierwszy murowany kościół w Nigerii (niestety jej wnętrze głęboko rozczarowuje), kościół anglikański z niebieską fasadą i trzema równoległymi wieżami (nie wydaje mi się, żebym wcześniej widział podobną konstrukcję) oraz czerwony meczet, łudząco przypominający chrześcijańską świątynię.

IMG_3103

W czasie tej wycieczki po raz pierwszy od przyjazdu do Nigerii sam poczułem się jak atrakcja. Sporo mijanych przeze mnie osób zwracało uwagę na białego człowieka siedzącego w samochodzie, a dzieci na ulicy krzyczały za mną Oyibos, co w języku Yoruba znaczy właśnie biały człowiek.

IMG_3143

Czytając o Abeokucie natrafiłem na interesujący fakt, w latach 1959 – 1985 mieszkał tam i pracował polski lekarz, Oswald Madecki, któremu miasto zawdzięcza dwa nowoczesne szpitale.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i komentowania!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nigeria – Abeokuta

  1. Sylwia pisze:

    Bardzo podoba mi się sposób w jaki opisujesz podróże. Czytam z przyjemnością:) pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>