Milda i Roland – pierwsza para Łotwy

Będąc w Rydze trzeba koniecznie odwiedzić pierwszą parę Łotwy – Mildę i Rolanda.

Rolanda możemy spotkać na ryskim starym mieście, naprzeciw Domu Czarnogłowych. Święty Roland jest patronem Rygi, pierwsza statua stanęła w tym miejscu pod koniec XIX wieku. Obecnie znajduje się tam jej replika, oryginał zaś w pobliskim kościele św. Piotra.

Milda jest trochę młodsza. Stojący na obrzeżach starego miasta Pomnik Niepodległości (Wolności) odsłonięty został w 1935 roku. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka na 19 metrów kolumna, na której stoi dziewięciometrowa Milda – symbol Wolności. W uniesionych dłoniach trzyma ona trzy gwiazdy – symbole historycznych prowincji Łotwy: Kurzeme (zachodnia Łotwa), Vidzeme (środkowa) i Latgale (wschodnia). U podstawy kolumny znajduje się personifikacja Łotwy oraz rzeźby bohaterów narodowych.

Dzieje Łotwy w XX wieku były burzliwe – po raz pierwszej w swojej historii uzyskała niepodległość w 1918 roku (choć za pewną formę państwowości łotewskiej można uznać Księstwo Kurlandii, więcej tutaj). W 1940 została siłą przyłączona do Związku Radzieckiego, po to żeby w 1941 rolę okupanta przejęły hitlerowskie Niemcy. Armia Czerwona powróciła do Rygi w 1944 i została aż do 1991 roku, kiedy Łotwa odzyskała suwerenność i niepodległość. Wydawać by się mogło, że jedną z wielu ofiar terroru okupantów będzie Pomnik Niepodległości. Jednak tak się nie stało. Niemcy przedstawiali się jako sojusznik Łotyszy więc zniszczenie narodowego monumentu nie było w ich interesie, natomiast Rosjan jakimś cudem udało się przekonać, że Milda reprezentuje Związek Radziecki, a trzy gwiazdy to symbole Litwy, Łotwy i Estonii powracających do jednej słusznej w tamtych czasach ojczyzny. Ile jest prawdy w tym przekazie nie wiem. Faktem jest jednak, że pomnik przetrwał zarówno II wojnę światową jak i radziecką okupację Łotwy. Choć jakiekolwiek manifestacje wokół monumentu czy nawet składanie kwiatów były surowo karane to dla Łotyszy Milda przez ponad pięćdziesiąt lat była symbolem nadziei, nadziei że ojczyzna będzie znów wolna.

Rolanda i Mildę dzieli piętnaście minut spaceru. Żadna wizyta w Rydze nie jest ważna bez odwiedzin u pierwszej pary Łotwy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i komentowania!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>