Wiadukt w Ribblehead

Podczas swojej pierwszej podróży do Anglii udało mi się dotrzeć w dość odludne miejsce położone w północnym Yorkshire. Celem tej małej wyprawy był potężny wiadukt kolejowy w Ribblehead.

IMG_1005

Wiadukt znajduje się na bocznej dziś linii kolejowej łączącej Settle z Carlisle. Zbudowany w latach 1870-74, długi na 400 i wysoki na 32 metry, z 24 przęsłami, jest imponującym świadectwem rozwoju kolei. Okolica w której się wznosi – surowe wzgórza i łąki – dodatkowo podkreśla jego majestat.

IMG_1009

W latach 80. ubiegłego wieku z powodu pogarszającego się stanu technicznego pojawiła groźba likwidacji linii kolejowej przechodzącej przez wiadukt. Jednak po wielu protestach zdecydowano się wyremontować szlak a także sam wiadukt, tak aby mogły one służyć przez kolejne kilkadziesiąt lat. Jako ciekawostkę warto dodać, że w latach 60. w czasie wichury z przejeżdżającego po wiadukcie pociągu zdmuchniętych zostało kilka fabrycznie nowych samochodów. Bardzo surowa i wietrzna jest to okolica :)

IMG_1016

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i komentowania!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolej, Podróże i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>